Obory vzdělání

Připravuje budoucí kuchaře, číšníky a cukráře ve tříletých oborech vzdělání s výučním listem. Maturitu můžete získat absolvováním studijního oboru Gastronomie.

Úspěšným absolventům tříletých oborů nabízíme dvouleté denní nástavbové studium zakončené maturitou.

Přehled a charakteristika oborů vzdělání

Tříleté obory vzdělání s výučním listem

Přijímací řízení. Žáci jsou příjímáni na základě výsledků prospěchu na základní škole.

Zakončení studia a dosažené vzdělání. Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou, po jejím uspěšném absolvování získá žák střední vzdělání s výučním listem.

Způsob docházky. Pouze denní forma.

Organizace výuky. Teoretická příprava a odborný výcvik se střídají v týdenních cyklech. Teoretické vyučování zajišťuje škola ve svých prostorách v ulici U Krbu 45, Praha 10. Odborný výcvik probíhá na řadě pracovišť po celé Praze  především v restauracích předních pražských hotelů , ale i v jiných stravovacích zařízeních. Vzdělávání je v souladu s platnými předpisy, kromě odborné složky zahrnuje všechny složky vzdělávání v návaznosti na vědomosti a dovednosti získané na základní škole. Po absolvování studia mohou žáci pokračovat v dalším vzdělávání na nástavbovém studiu zakončeném maturitou.

Kuchař (65 -51-H/01 Kuchař-číšník)

Připravuje žáky na práci v gastronomii, která souvisí s výrobou jídel. Žáci se seznamují se surovinami, jejich přípravou a zpracováním. Osvojují si základní i moderní technologické postupy a metody práce ve výrobních střediscích a seznamují se i s pracemi souvisejícími s prodejem pokrmů. Po ukončení školy se mohou uplatnit v různých typech podniků.

Číšník (65-51-H/01 Kuchař-číšník)

Připravuje žáky k výkonu práce související s prodejem jídel a nápojů v různých typech odbytových středisek. Žáci si osvojují základní přístupy i moderní trendy v obsluze hosta. Důraz je kladen na výchovu ke správné komunikaci, ochotě vyhovět přáním různých  typů zákazníků. Po absolvování najdou žáci uplatnění v různých typech zařízení poskytujících stravovací služby.

Kuchař - číšník (65 -51-H/01 Kuchař-číšník)

Připravuje žáky na práci v gastronomii, která souvisí s výrobou jídel a s prodejem jídel a nápojů v různých typech odbytových středisek. Žáci se seznamují se surovinami, jejich přípravou a zpracováním. Osvojují si základní i moderní technologické postupy a metody práce ve výrobních i odbytových střediscích.

Po ukončení školy se mohou uplatnit v různých typech podniků. Po absolvování prvního ročníku je možná změna oboru - ŠVP - Kuchař nebo ŠVP Číšník.

Cukrář (29-54-H/01 Cukrář)

Připravuje žáky především pro přípravu cukrářských výrobků. Žáci si osvojují základní postupy i moderní trendy výroby cukrářských produktů v menších i větších cukrářských provozech. V nich také nacházejí uplatnění po absolvování školy. Obory vzdělání jsou určeny absolventům základní školy.

Čtyřletý obor zakončený maturitní zkouškou

Gastronomie PLUS (65-41-L/01 Gastronomie v kombinaci s oborem vzdělání s výučním listem 65-51-H/01 Kuchař - číšník)

Obor Gastronomie má za cíl připravit žáky pro pozice v provozovnách gastronomických služeb (hotelové restaurace, jídelny...) zejména v oblasti odbytu, běžného provozu, marketingu.

Ukončení studia: maturitní zkouška

Dosažené vzdělání: střední vzdělání s maturitou

Způsob docházky: pouze denní

Teoretická výuka probíhá v prostorách školy. Odborný výcvik je organizován především ve střediscích předních pražských hotelů a v restauracích s vyšší úrovní služeb. Absolventi se uplatní především v hotelových restauracích mezinárodních hotelů a ve střediscích s vyšší formou obsluhy. Po složení maturitní zkoušky mohou absolventi tohoto oboru pokračovat ve studiu na vysoké škole, případně v různých formách pomaturitního studia.

Nástavbové studium

Podnikání (64-41-L/51 Podnikání)

Toto studium je určeno absolventům tříletých učebních oborů především z oblasti gastronomie a potravinářství.

Po složení maturitní zkoušky mohou absolventi tohoto oboru pokračovat ve studiu na vysoké škole, případně v různých formách pomaturitního studia.

Aktuální informace ke změnám

Od 1. září 2021 dochází ke měně ŠVP. Nově otevíráme kombinovaný obor Gastronomie PLUS, kde 4letý obor ukončený maturitní zkouškou je kombinovaný s oborem vzdělání s výučním listem 65-51-H/01 Kuchař - číšník.

Současný učební plán - obor Gastronomie

Učební plán Gastronomie PLUS

Od 1. 9. 2009 se žáci všech oborů připravují na budoucí povolání podle nových Školních vzdělávacích programů, které jsou v souladu se schválenými Rámcovými vzdělávacími programy pro uvedené obory.

Od 1. září 2018 dochází ke měně ŠVP. V souvislosti s Opatřením č. 3 ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se mění rámcové vzdělávací programy oborů středního vzdělávání kategorie stupně dosaženého vzdělání H (obor KUCHAŘ, ČÍŠNÍK A CUKRÁŘ) ze dne 22. 6. 2017. Změny učebních plánů odráží požadavek na navýšení počtu hodin Matematiky. Upravené učební plány Kuchař Čí šník Cukrář. Nově připravujeme a od školního roku2019/2020 otevíráme školní vzdělávací program Kuchař - číšník - plán výuky zde.